Ogólnie rzecz biorąc, motyw (ang. theme) to zbiór plików, które określają, jak będzie wyglądać nasza strona internetowa. Czasami mylony jest z szablonem (ang. template). Podczas, gdy szablon odnosi się do układu pojedynczej podstrony (dla przykładu szablon strony głównej), motyw odpowiada za całą stronę internetową.
Wybór motywu i jego ustawienia
Wyboru motywu dokonujemy w Kokpicie, w zakładce Wygląd > Motywy. Możemy wybrać jeden z domyślnych, przeszukać bezpłatne repozytorium lub wgrać własny motyw (np. zakupiony w serwisie Envato Market).
Ponadto kilkając przycisk Dostosuj w aktywnym motywie, możemy przejść do personalizacji. W ustawieniach motywu określimy m.in. własne:
- kolory,
- fonty,
- układy i wiele innych cech.
Stopień personalizacji motywu zależy od jego rodzaju. Niektóre motywy pozwalają niezaawansowanym użytkownikom na bardzo szerokie zmiany, inne mają ściśle określony zakres. Wybierając motyw warto przyjrzeć się dokładnie jego wersji demo, poczytać opinie innych oraz zapoznać się z dokumentacją. Powinniśmy w niej znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego, jakie funkcje i możliwości zmian daje nam ten konkretny motyw, a co może być dodatkowo płatne. Niekiedy motyw wymaga zainstalowania dodatkowych wtyczek, które poszerzają jego możliwości i są niezbędne dla prawidłowego wyświetlania opcji.
Płatny czy darmowy – jaki motyw wybrać
Jest to pytanie, które zadaje sobie prawie każdy użytkownik WordPressa. Oficjalne repozytorium motywów WordPressa posiada tysiące bezpłatnych motywów. Płatne, z reguły posiadają szersze możliwości personalizacji, ale nie jest to regułą. Wybierając zatem motyw dla siebie, warto zwrócić uwagę na:
- wygląd – czy odpowiada naszym preferencjom, czy można go w prosty sposób zmienić;
- funkcjonalność – czy posiada potrzebne funkcje, czy jest dostosowany pod to, co chcemy uzyskać (np. w przypadku sklepu na WooCommerce warto rozważyć motywy dedykowane dla ecommerce);
- intuicyjność obsługi – czy bez problemu radzimy sobie z samodzielną obsługą;
- kompatybilność z innymi wtyczkami – jeżeli mamy istotne dla nas pluginy np. WPML do wersji językowych strony, warto sprawdzić w dokumentacji lub zapytać support o kompatybliność motywu z tą wtyczką;
- aktualność – czy motyw jest stale rozwijany i zgodny z najnowszą wersją WordPressa.
Bądź smart! Dobre praktyki
Domyślnie WordPress dodaje kilka motywów – Twenty Twenty-Four, Twenty Twenty-Three i Twenty Twenty-Two. Nie musimy jednak z nich korzystać. Jeżeli wybierzemy już motyw, który chcemy używać – odinstalujmy te zbędne. Zawsze możemy je dodać w razie potrzeby. Jeśli posiadamy w swoim WordPressie kilka motywów – aktualizujemy zawsze wszystkie, także te nieużywane. Dzięki temu zapewnimy odpowiednie bezpieczeństwo.
- Prefix i Sufix w WooCommerce - 9 stycznia, 2025
- Podsumowanie roku 2024 - 31 grudnia, 2024
- Relacja z #2 WordUp Częstochowa – 12.12.2024 - 14 grudnia, 2024