Widgety to jedne z najstarszych funkcjonalności, które są dostępne w WordPressie. Są to małe moduły, dzięki którym można dodawać różne dynamiczne elementy do naszej strony. Np. widget Chmura tagów, wyświetli nam tagi używane w witrynie. Można dodać go np. do stopki czy paska bocznego. Lokalizacja widgetów zależy od budowy motywu – inaczej dodajemy je w motywach opartych w całości o edytor blokowy Gutenberga, a inaczej w klasycznych motywach.
Rola widgetów na stronie
Widgety mogą pełnić różne role w WordPressie. Można wymienić tutaj na przykład:
- dodawanie funkcjonalności: dodanie kalendarza, wyszukiwarki, najnowszych wpisów i innych,
- dostosowanie wyglądu strony: dodanie elementów graficznych, dodanie dodatkowego tekstu,
- ulepszenie UX: ułatwienie nawigacji poprzez listy kategorii, archiwów czy tagów,
- integracja z zewnętrznymi usługami: widgety do social media.
Obszary stosowania widgetów
To, gdzie możemy dodać widget zależy od budowy motywu.
Motywy oparte o klasyczną budowę, bez edytora blokowego mają wydzieloną sekcję widgetów w dziale Wygląd > Widgety. Dodanie widgetu jest możliwe jedynie w obszarze, który do tego dostosował twórca motywu.
Starszy wygląd (możliwy do włączenia wtyczką Classic Widgets) pozwalał na przeciągnięcie widgetów z listy po lewej stronie do danego obszaru po prawej stronie. Często na liście widgetów widniały dodatkowe elementy, które dodawały się razem z instalacją motywu lub wtyczki.
Nowszy wygląd oparty jest o zastosowanie bloków – dodajemy po prostu blok w danym obszarze.
Standardowo do wyboru mamy np. Archiwa, Kalendarz, Listę kategorii czy Wyszukiwanie.
Uwaga! Zmiana klasycznych widgetów na nowe dokonała się wraz z wersją 5.8 WordPressa i była sporą rewolucją. Jednakże mimo upływu czasu nadal w starszym typie motywów te nowe widgety, oparte o system blokowy, mogą powodować problemy. Czasami więc instalacja wtyczki Classic Widgets jest niezbędna, aby korzystać ze wszystkich funkcji motywu.
W przypadku motywów blokowych, opartych o Gutenberga widżet dodajemy bezpośrednio w edytorze motywu. Różnica polega na tym, że nie mamy już narzuconych obszarów, jak np. pasek boczny czy stopka.
Jak stosować widgety
Widgety najlepiej stosować tam, gdzie realnie usprawnią działanie naszej strony. Patrząc historycznie – widgety stosowano do ulepszenia bloga – dodania możliwości przeglądania archiwum czy wylistowania najnowszych postów. I nadal to właśnie te funkcje – wpływające dodatnio na UX – powinny być dla nas drogowskazem przy wyborze tego, co i gdzie chcemy dodać na naszej stronie.
Przyszłość widgetów
Wydaje się, że docelowo widgety będą wchłonięte w system blokowy (widać to już po obecnej architekturze motywów). Natomiast na pewno będą jeszcze długo koegzystować w systemie WordPressa razem z blokami Gutenberga. Nadal większość motywów korzysta z widgetów, w tym część z widgetów klasycznych (które wymagają użycia wtyczki). Za tym rozwiązaniem przemawia ich prostota oraz funkcjonalność. Można zauważyć, że wybór między widgetami, a blokami zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, rodzaju projektu oraz stopnia zaawansowania technicznego. Także czas pokaże, jak długo widgety będą stosowane w praktyce.
- Obrazek wyróżniający w WordPressie - 21 listopada, 2024
- Skąd brać zdjęcia do strony internetowej - 19 listopada, 2024
- Uwaga! WordPress 6.7 - 15 listopada, 2024