Dzięki wtyczkom (pluginom) w WordPressie możemy dodać do naszej strony dodatkowe funkcje lub zmodyfikować istniejące. Oto element, dzięki któremu zyskujemy ogromne możliwości – w zdecydowanej większości przypadków bez konieczności znajomości programowania. Wystarczy znaleźć odpowiedni plugin, zainstalować go i aktywować,a następnie ustawić potrzebne nam funkcje. To oczywiście dość uproszczona procedura, bo wybór wtyczki wymaga m.in. zapoznania się z jej dokumentacją i opiniami, ale w tak najogólniejszym zarysie można wyjaśnić zasadę działania.
Jak dodać i aktywować wtyczkę
Aby dodać wtyczkę należy przejść w Kokpicie do zakładki Wtyczki i następnie Dodaj wtyczkę:
Zobaczymy repozytorium pluginów, z którego możemy wybrać odpowiedni dla nas. Szukamy przez słowo kluczowe, autora lub tag.
W repozytorium zawsze znajdziemy tytuł wtyczki, jej krótki opis, obrazek wyróżniający i autorstwo. To ostatnie jest bardzo ważne, gdyż same nazwy mogą być do siebie zbliżone i warto sprawdzać, czy instalujemy dokładnie ten plugin, który chcemy. Gdy znajdziemy właściwą wtyczkę klikamy widoczny przycisk Zainstaluj, a następnie Włącz.
Aktywna wtyczka pojawi się na liście wszystkich wtyczek, gdzie możemy nią dalej zarządzać.
Wtyczka płatna czy bezpłatna
Podobnie jak w przypadku motywów – istnieją wtyczki płatne i bezpłatne. Płatne z reguły zapewniają dodatkowy support swoim klientom i mają więcej zaawansowanych opcji, ale nie jest to regułą. Dla przykładu popularna wtyczka do formularzy Contact Form 7, świetnie radzi sobie w wersji darmowej. Ma bogatą dokumentację i jest od lat rozwijana. Podobnie plugin WooCommerce – sama wtyczka do stworzenia sklepu jest bezpłatna, za to developer oferuje do niej bardzo dużo płatnych dodatków np. do subskrypcji czy ról użytkowników na stronie.
Warto zauważyć, że obecnie zdecydowana większość sprzedawanych pluginów daje możliwość aktualizacji przez rok, następnie wymaga płatnego przedłużenia. Warto mieć to na uwadze, planując budżet przeznaczony na stronę internetową. Niekiedy trafimy na wersję lifetime, jeżeli wiemy, że dany plugin jest niezbędny do funkcjonowania naszeej strony – dobrze jest zainwestować w dożywotnie aktualizacje.
Czy istnieją obowiązkowe pluginy?
Nie ma zestawu niezbędnych wtyczek. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy na swojej stronie internetowej. Czasami wcale nie trzeba dodawać żadnego pluginu – wystarczy drobna zmiana kodu CSS czy odpowiednie ustawienia motywu. Kolokwialnie mówiąc – nie na wszystko jest wtyczka. Niektóre rozwiązania lepiej oddać programiście, który wdroży jest dla nas. Unikniemy wtedy przesadnej liczby pluginów na naszej stronie internetowej, co ma znaczenie dla jej wydajności.
- Produkt z wariantami w WordPressie - 15 stycznia, 2025
- Produkt do pobrania w WooCommerce - 2 stycznia, 2025
- Wirtualny produkt w WooCommerce - 31 grudnia, 2024