W tym poradniku pokażemy dokładnie, w jaki sposób wykonać poprawnie kopię zapasową strony z wykorzystaniem programu „Filezilla” oraz „phpmyadmin„.
- Tworzenie konta FTP
Aby stworzyć konto FTP należy zalogować się do cPanel i odnaleźć sekcję „Pliki” -> „konta FTP„.
Następnie tworzymy nowe konto podając login, domenę oraz hasło do konta.
Ważne! Należy pamiętać, aby w „katalog” usunąć bieżącą ścieżkę i pozostawić puste pole. Dzięki temu po zalogowaniu na konto domyślną ścieżką będzie /home/klient.
Po utworzeniu konta należy je odnaleźć na liście i nacisnąć „Skonfiguruj klienta FTP„. Po kliknięciu wyświetlą się „ustawienia ręczne„, które będą potrzebne później do połączenia.
2. Kopia zapasowa strony z wykorzystaniem Filezilla
FileZilla to program, który pozwala na łatwe przesyłanie plików między komputerem a serwerem w internecie i na odwrót. Jest używany głównie do przesyłania stron internetowych na serwer lub pobierania plików np. strony z serwera. Aplikacja ta jest bezpłatna i można ją bezpiecznie pobrać pod tym adresem (https://filezilla-project.org/).
Następnie po pobraniu należy się połączyć z wcześniej utworzonym kontem FTP.
Wszystkie dane pobieramy z „ustawienia ręczne” o których mówiliśmy wcześniej. Po wpisaniu poprawnego hasła oraz kliknięciu „Szybkie łączenie” połączenie powinniśmy się połączyć z serwerem. Może wyświetlić się ostrzeżenie o certyfikacie, ale wtedy wystarczy zaakceptować połączenie z bieżącymi ustawieniami.
Po nawiązaniu połączenia powinny wyświetlić się wszystkie katalogi na koncie w lokalizacji /home/login.
Strony internetowe znajdują się w katalogu /home/login/public_html/. Należy do niego przejść.
Po przejściu do public_html wyświetlą się wszystkie katalogi stron internetowych. Najczęściej te katalogi mają nazwę domeny.
1. Z lewej strony znajduje się adres lokalny, czyli nasz komputer. Tutaj należy przejść do katalogu gdzie chcemy, aby nasza kopia strony została pobrana. W naszym przypadku wybraliśmy Pulpit -> Kopia Strony
2. Z prawej strony znajduje się serwer zdalny, czyli nasze konto FTP. Po przejściu do public_html wybieramy katalog naszej strony. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Pobierz„.
Po pobraniu plików powinien wyświetlić się monit „Transfery zakończone„.
W tym momencie kopia strony została utworzona i znajduje się na naszym lokalnym komputerze. Można przejść do katalogu, do którego kopia strony miała zostać wykonana i sprawdzić, czy wszystko się zgadza.
3. Pobranie kopii zapasowej bazy danych
Aby pobrać kopię zapasową bazy danych należy przejść do cPanel -> „phpmyadmin„.
Po zalogowaniu po lewej stronie wyświetlą się wszystkie bazy danych. Aby upewnić się, że dana baza należy do danej strony można sprawdzić to w pliku konfiguracyjnym bazy danych w katalogu domeny.
- Wybieramy daną bazę klikając w jej nazwę czyli w tym przypadku login_domena-klienta.pl
- Klikamy „Export„.
Jako format pozostawiamy „SQL” i klikamy przycisk „Export„.
Po naciśnięciu przycisku powinno rozpocząć się pobieranie w przeglądarce w prawym górnym rogu. Baza danych zostanie pobrana w formacie .sql. Taki plik można wrzucić do katalogu ze stroną. Następnie w adekwatny sposób można taką bazę zaimportować.
Podsumowując po wykonaniu tych kroków kopia strony jest gotowa i w każdym momencie można ją odtworzyć ponownie na hostingu.
Zobacz również nasz poradnik dotyczący wgrywania tak utworzonej kopii zapasowej na hosting
- Jak wykonać kopię zapasową strony za pomocą Filezilla na lokalny komputer? - 2 sierpnia, 2024
- Jak przywrócić kopię zapasową strony za pomocą Filezilla z komputera lokalnego na serwer? - 2 sierpnia, 2024
- Jak zweryfikować własność domeny za pomocą rekordów DNS dla Google Search Console i MailerLite? - 4 kwietnia, 2024