WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie. Z prostego rozwiązania do tworzenia blogów w kilkanaście lat przekształcił się w wielowymiarowe narzędzie, na którym z powodzeniem możemy tworzyć zarówno strony internetowe, jak i rozbudowane sklepy czy platformy kursowe. Chcielibyśmy zaprosić Państwa na cykl artykułów o WordPressie. Będą tutaj porady, wskazówki i tutoriale dla początkujących użytkowników WordPressa, ale także tych bardziej zaawansowanych.
Początki WordPressa
WordPress ma ponad 20 lat. Pierwsza wersja 0.70 ukazała się 27 maja 2003 roku i oparta była o skrypt b2/cafelog, którego twórcami byli Mike Little oraz Matt Mullenweg. Nie był to WordPress, który jest znany dzisiaj, ale bardzo prosty system bez zaawansowanych możliwości. Jednak zmiany miały dopiero nastąpić. Już rok po wersji 0.70 wprowadzono 1.2, o której mówi się, że dała zielone światło dla dynamicznego rozwoju za sprawą pojawienia się wtyczek.
Pluginy zapewniały dodatkowe funkcjonalności, a już rok później wdrożono możliwość publikacji stron (wersja 1.5). Tym samym WordPress przestał być jedynie CMS-em dla blogerów i stał się pełnoprawnym narzędziem do stawiania stron internetowych. Jasnym krokiem w tym kierunku okazało się wprowadzenie możliwości ustawiania statycznej strony głównej, zamiast wyświetlania listy wpisów. Zakłada się, że od 2007 roku blog przestał grać kluczową rolę i zaczął być dodatkiem. Twórcy internetowi mogli sami decydować, czy w ogóle ma się wyświetlać, czy może wolą mieć projekt oparty wyłącznie na stronach. Dzięki temu ruchowi WordPress przestał być narzędziem wyłącznie dla blogerów i zyskiwał coraz większe grono sympatyków. To coś, co było zastrzeżone dla webdeveloperów trafiło prosto dla każdego, kto chciał mieć własną stronę internetową.
Kolejne lata to kolejne zmiany i wdrożenia – 2010 rok to możliwość zarządzanie menu strony czy personalizowania nagłówków (wersja 3.0), w 2013 roku wprowadzono wygląd Kokpitu, który znamy do dziś. Jednocześnie równolegle rozwijała się branża niezależnych developerów, którzy tworzyli nowe pluginy, motywy i inne wordpressowe rozwiązania.
Pojawienie się WooCommerce
Krokiem milowym w dalszej ekspansji WordPressa było pojawienie się wtyczki WooCommerce. Swoją premierę miała ona w 2011 roku i już 16 miesięcy po premierze przekroczyła pół miliona pobrań. WooCommerce został napisany przez zespół WooThemes, a kilka lat później kupiony przez Automattic, firmę zarządzającą platformą wordpress.org.
Dzięki WooCommerce WordPress zyskał możliwość sprzedaży internetowej, a w dobie szaleńczego rozwoju e-commerce, było to coś, na co wielu czekało. Oprócz pojawiania się nowych sklepów opartych o tę wtyczek zaczął rosnąć rynek różnych integracji i systemów płatności czy wysyłek, które można dodać za pomocą pluginu do własnego sklepu. Z biegiem lat proste sklepy internetowe zyskały nie tylko na wyglądzie, ale na rozwoju różnych dodatkowych elementów takich, jak: newslettery dla klienta, wishlisty, rozbudowane możliwości prezentacji produktu (w tym jego wielowariantowość) i wiele innych.
WordPress to przede wszystkim społeczność
Za sukcesem WordPressa nie stoi jednak wyłącznie jego użyteczność i dostępność. To przede wszystkim społeczność pasjonatów, którzy go rozwijają. Miliony użytkowników i programistów zaangażowanych jest w różnorodne projekty związane z WordPressem. W każdej chwili można do niej bezpłatnie dołączyć na oficjalnej stronie CMS make.wordpress.org.
Jako firma Smarthost również czynnie wspieramy społeczność WordPressa. Dzielimy się również wiedzą w formie wykładów i prelekcji. Do tej pory byliśmy sponsorem takich wydarzeń jak:
- WordCamp Prague 2022,
- WordCamp Warszawa 2022,
- WordCamp Gliwice,
- WordCamp Skopje 2023,
- WordCamp Gdynia,
- WordCamp Kraków,
- WordUp Silesia,
- WordUp Białystok,
- WordUp Trójmiasto,
- WordUp Łódź,
- WordUp Warszawa,
- WordUp Wrocław,
- WordUp Poznań,
- WrocPress Wrocław.
Dzisiaj do kolejnych elementów dołącza nasz blog, jako źródło rzetelnej wiedzy o WordPressie. Bądźcie z nami. Zapraszamy!
- Produkt z wariantami w WordPressie - 15 stycznia, 2025
- Produkt do pobrania w WooCommerce - 2 stycznia, 2025
- Wirtualny produkt w WooCommerce - 31 grudnia, 2024