Wielu początkujących użytkowników ma problem z rozróżnieniem pomiędzy wpisami, a stronami w WordPressie. Każdy z tych elementów pełni inną funkcję w WordPressie, ale oba są niezwykle ważne w dostarczaniu odbiorcom odpowiednich materiałów. Dzisiaj objaśnimy podstawową różnicę pomiędzy wpisami, a stronami z równoczesnym zaproponowaniem praktycznego wykorzystania.
Wpisy w WordPressie – idealne dla aktualności
Wpisy to dział, który odpowiada za posty blogowe. Inaczej rzecz biorąc – dodany wpis wyświetli się na blogu w WordPressie. Za pomocą wpisów możemy przekazywać najnowsze informacje, artykuły czy newsy. Jeśli nie chcemy prowadzić klasycznego bloga, to ten dział z powodzeniem wykorzystamy jako aktualności. Wpisy uporządkowane są chronologicznie – wyświetlane od najnowszych do najstarszych. Możemy jednak zmieniać datę według potrzeb.
Kategoryzowanie i tagowanie wpisów
Posty blogowe możemy w prosty sposób zorganizować. Wystarczy je kategoryzować oraz otagować, dzięki czemu stworzymy odpowiednią strukturę i usprawnimy poruszanie się użytkownika po stronie. Dodatkowo możemy wprowadzić filtrowanie po tagach lub kategoriach, dzięki czemu odbiorcy szybciej znajdą poszukiwane informacje.
Zaangażowanie odbiorców, a wpisy na stronie
Interesujące wpisy oraz umożliwienie ich komentowania pozwala zbudować zaangażowaną społeczność, a jednocześnie wydłużyć czas pobytu użytkownika na stronie. To zaś przekłada się na pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zawsze zastanowić się nad dodaniem wpisów do strony internetowej, nawet jeżeli w planach mamy typową stronę statyczną czy wizytówkową.
Strony w WordPressie – podstawa każdej witryny
W dziale strony w WordPressie znajdziemy możliwość tworzenia podstron. Są to takie elementy, jak np. podstrony O nas, Oferta czy Kontakt. Są one aktualizowane lub dodawane wyłącznie według potrzeb. Nie podlegają tagowaniu ani kategoriom. Domyślnie mają wyłączone komentarze, ale można to zmienić w ustawieniach danej podstrony.
Hierarchia stron
W przeciwieństwie do wpisów, strony można hierarchizować. Domyślnie nowo dodane strony są na jednym poziomie wobec siebie, ale bez problemów możemy przypisać stronę nadrzędną. W ten sposób możemy tworzyć rozbudowane struktury – zależnie od potrzeb. Jest to przydatna funkcja dla większych serwisów np. możemy stworzyć podział, gdzie strona Oferta jest nadrzędną, a podrzędnymi do niej: oferta korekty, oferta copywrittingu.
Umiejętne wykorzystanie potencjału, jaki dają strony oraz wpisy blogowe czyni z WordPressa jedno z najpotężniejszych narzędzi do tworzenia witryn internetowych. Po założeniu swojego pierwszego WordPressa warto zastanowić się, jakie treści chcemy publikować, przemyśleć kategorie i tagi. To zdecydowanie zaprocentuje w przyszłości i zachęci użytkowników do częstego odwiedzania, stworzonego przez nas serwisu. Poznawaj WordPressa ze Smarthost!
- Uwaga! WordPress 6.7 - 15 listopada, 2024
- Linki bezpośrednie w WordPressie - 12 listopada, 2024
- Jak wybrać odpowiednią wtyczkę w WordPressie - 7 listopada, 2024