Zarządzanie WordPressem odbywa się z poziomu Kokpitu, czyli najkrócej mówiąc panelu administracyjnego. Jest to miejsce, w którym po zalogowaniu, można zarządzać całym CMSem. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak wygląda Kokpit od środka i na jakie części jest podzielony. W kolejnych tekstach omówimy zarządzanie poszczególnymi elementami WordPressa.
Elementy Kokpitu
WordPress natywnie udostępnia następujące działy:
- strona główna (miejsce m.in. do zarządzania aktualizacjami),
- wpisy (zarządzanie postami blogowymi),
- media (zarządzanie biblioteką mediów),
- strony (zarządzanie podstronami),
- komentarze (moderacja komentarzy),
- wygląd,
- wtyczki,
- użytkownicy,
- narzędzia (m.in. import i eksport strony),
- ustawienia (główne ustawienia WordPressa).
Aby przejść do konkretnego działu, wystarczy wybrać dowolny element z menu po lewej stronie. Otrzymamy wówczas możliwość zarządzania daną funkcjonalnością np. podstronami:
Tak wygodny sposób pokazuje, że obsługi WordPressa może nauczyć się każdy. Nie trzeba znać tutaj tajników kodowania. Wystarczy przejrzeć Kokpit, a następnie skorzystać z jednego z wielu przewodników (w tym także naszego bloga!).
Czy Kokpity WordPressa mogą się różnić?
Kokpity WordPressa mogą się nieznaczanie różnić między sobą. Zależy to od liczby zainstalowanych wtyczek i motywów, które mogą wyświetlać dodatkowe elementy. Przykład na poniższym prinstcreenie, gdzie są one zaznaczone na czerwono:
Na powyższej stronie dodano motyw OceanWP i w Kokpicie wyświetlane są jego ustawienia, dodatkowo zainstalowano wtyczki: Before and After Slider, GDPR oraz Elementor. Ta ostatnia stworzyła w panelu jeszcze element do zarządzania szablonami. I tak oto zyskujemy rozbudowany Kokpit, z coraz to większą liczbą działów i możliwości.
Jak logować się do Kokpitu WordPressa
Do panelu administracyjnego zwyczajowo logujemy się ścieżką: domena-klienta.pl/wp-login.php lub domena-klienta.pl/wp-admin/ Wbrew obiegowej opinii zmiana domyślnego adresu logowania nie wpływa dodatnio na bezpieczeństwo strony, a wręcz odwrotnie! Warto na pewno zadbać za to o odpowiednią nazwę użytkownikowa oraz mocne hasło.
Pierwsze kroki każego użytkownika WordPressa powinny być skupione na dokładnym eksplorowaniu Kokpitu. Z czasem coraz szybciej zapamiętamy, gdzie co zmieniamy oraz, w którym dziale odnajdziemy potrzebne elementy. Nic tak dobrze nie wpływa na samodzielną naukę, jak praktyka. Zawsze też zapraszamy na łamy naszego bloga, gdzie WordPressowej edukacji na pewno nie zabraknie.
- Uwaga! WordPress 6.7 - 15 listopada, 2024
- Linki bezpośrednie w WordPressie - 12 listopada, 2024
- Jak wybrać odpowiednią wtyczkę w WordPressie - 7 listopada, 2024