motyw potomny

Czym jest motyw potomny?

Motyw potomny, zwany także child theme, to specjalny rodzaj motywu w WordPressie, który dziedziczy cechy oraz funkcjonalności innego motywu, który możemy określić jako motyw główny. Chlid theme jest najczęściej dostarczany wraz z wersją główną motywu przez jego twórcę.

Po co stosować motyw potomny w WordPressie?

Dlaczego jednak się stosuje takie rozwiązanie? Przede wszystkim, aby w trakcie aktualizacji motywu nie stracić zmian, które nanosiliśmy. O ile większość podstawowych ustawień motywu głównego jest zapamiętywana i nie znika wraz z nowszą wersją, o tyle może się okazać, że potrzebujemy dokonać bardziej zaawansowanych prac w kodzie. I tutaj pojawia się problem. Takie autorskie zmiany mogą zostać usunięte w trakcie aktualizacji. Zapobiega temu właśnie użycie motywu potomnego.

Child theme pozwala także na bezpieczne prace nad personalizacją różnych elementów. Motyw główny nie jest naruszany, a jeżeli uznamy, że chcemy wrócić do podstaw – wystarczy usunąć dany child theme i zainstalować na nowo czysty.

Motyw główny możemy uznać za swoistą bazę oraz podstawę wyglądu naszej strony, natomiast motyw potomny pozwoli nam ją poszerzyć. Tutaj możemy nanosić bezpiecznie funkcjonalności, wgrywać własne fragmenty kodu i wiele innych.

Jak stworzyć child theme

Instrukcja stworzenia motywu potomnego jest ogólnie dostępna, ale może okazać się zbyt skomplikowana dla początkujących. Dobrym wyjściem jest sprawdzenie dokumentacji wybranego motywu i strony twórców. Z dużym prawdopodobieństwem będą tam gotowe pliki child theme do pobrania. Opcjonalnie możemy skorzystać z pluginu do tworzenia motywów potomnych, ale nie jest to rozwiązanie rekomendowane przez nas. Wtyczki te, w różny sposób współpracują z różnymi motywami i mogą nie zadziałać prawidłowo. Jeżeli motyw nie ma gotowego child theme, a sami nie czujemy się ekspertami, lepiej zlecić jego stworzenie fachowcom.

Posiadanie motywu potomnego znacznie usprawnia pracę nad stroną, a w przyszłości gwanratuje jej bezpieczny rozwój. Jeśli posiadamy WordPressa bez zainstalowanego i aktywnego chlid theme, zastanówmy się nad jego wdrożeniem. Im szybciej to zrobimy, tym mniej zmian nas czeka w przyszłości.

Anna Starek-Wróbel
Latest posts by Anna Starek-Wróbel (see all)