Dzisiaj przedstawiamy 5 punktów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej wtyczki w WordPressie. Wspominaliśmy już o repozytorium wtyczek oraz ogólnych zasadach korzystania z pluginów, czas teraz na nakreślenie dobrych praktyk. Oto na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, aby wybrać odpowiednią wtyczkę do WordPressa:
1. Czy wtyczka jest nam potrzebna
Najważniejszym pytaniem powinno być to, czy wtyczka rzeczywiście jest nam potrzebna. Innymi słowy – czy tej samej funkcjonalności nie możemy wdrożyć bez wtyczki. Może wystarczy zlecić napisanie prostego kodu albo przejrzeć ustawienia motywu lub ustawienia innych, już zainstalowanych pluginów. Często okazuje się, że wcale nie musimy instalować kolejnej wtyczki, aby uzyskać określony efekt. I chociaż pluginy wymyślono po to, aby z nich korzystać, to umiar w ich stosowaniu jest wskazany.
2. Czy wtyczka spełnia nasze oczekiwania
Przed instalacją pluginu, warto sprawdzić, czy faktycznie wybrana przez nas wtyczka ma wszystkie funkcje, które potrzebujemy. W tym celu przeczytajmy nie tylko opis w repozytorium lub na stronie developera, ale zajrzyjmy w dokumentację czy zobaczmy wersję demo. Możemy także zerknąć na Youtube, gdzie często znajdziemy recenzje wybranych pluginów. Im więcej zgromadzimy informacji przed instalacją / zakupem wtyczki, tym więcej oszczędzimy czasu w przyszłości.
3. Czy wtyczka jest aktualna
Jest to podstawa, aby wogóle rozpatrywać instalację wybranego pluginu. Regularnie aktualizowane wtyczki są zwykle lepiej utrzymane i bezpieczniejsze. Jeśli mamy już zainstalowane inne wtyczki, sprawdźmy, czy wybrane przez nas nie będą z nimi kolidować oraz czy dodawana wtyczka jest zgodna z naszą wersją WordPressa.
4. Jakie opinie ma plugin
W repozytorium wtyczek lub na stronach oferujących sprzedaż pluginów, jak np. Envato, możemy zapoznać się z recenzjami użytkowników. To cenne źródło wiedzy, bo możemy sprawdzić czy developerzy nie borykają się z różnymi problemami lub jak skutecznie działa support. Może okazać się, że konkretna wtyczka ma tak słabe opinie, że musimy poszukać innego rozwiązania.
5. Jaka jest jego cena
Jeżeli zakładamy określony budżet na roczne utrzymanie naszej strony internetowej, warto uwzględnić w niej koszt wtyczek. Czy bezpłatne rozwiązanie spełni nasze oczekiwania, czy nie? Jeżeli potrzebujemy płatnej wtyczki to w jakiej wersji – comiesięcznych lub corocznych opłat, a może licencji lifetime. Jaki jest finalny koszt tego rozwiązania i czy jest to dla nas opłacalne.
- Kategorie produktu w WooCommerce - 17 grudnia, 2024
- Rodzaje produktów w WooCommerce - 12 grudnia, 2024
- Zima z WooCommerce w Smarthoście - 3 grudnia, 2024