Często spotykamy się z pytaniem, jak wybrać odpowiedni motyw do WordPressa. Czy jest jakiś jeden najlepszy, który spełnia wszelkie wymagania. Otóż nie ma takiego idealnego motywu, ale jest kilka zasad, które pozwolą wybrać taki, który będzie spełniał nasze wymagania. Poniżej nasza checklista, jak wybrać odpowiedni motyw na WordPressie.
1. Ustal cel oraz wymagane funkcjonalności
Motywy mogą być ogólne, ale też dedykowane dla konkretnych rozwiązań. Oto przykładowe pytania, jakie należy sobie zadać:
- jaki jest cel naszej strony internetowej – czy motyw ma być motywem blogowym, a może dostosowanym pod sklep ecommerce?
- czy strona ma być wielojęzyczna i wobec tego, czy motyw współpracuje z potrzebnymi wtyczkami (np. WPML)?
- czy potrzebujemy zaawansowane portfolio do prezentacji swoich prac, a dany motyw ma wbudowane takie rozwiązanie?
2. Zwróć uwagę na estetykę strony
Każdy motyw da się dostosować pod oczekiwania, ale niekiedy wymaga to pewnych umiejętności. Jeżeli ich nie posiadamy, a nie chcemy zlecać dostosowania strony do naszych potrzeb, skupmy się na tych motywach, których estetyka nam odpowiada. Oto możliwe pytania:
- czy motyw ma być minimalistyczny czy rozbudowany?
- czy pasuje kolorystycznie do naszej branży?
- czy jego układ jest przejrzysty a nawigacja intuicyjna?
3. Przejrzyj aktualizacje i opinie
Motyw bezwzględnie powinien być na bieżąco aktualizowany i zgodny z najnowszą wersją WordPressa. Możemy te dane sprawdzić w katalogu motywów lub w opisie motywu na Envato Market (jeśli kupujemy motyw komercyjny). Brak bieżących aktualizacji może wskazywać, że motyw nie jest dalej rozwijany, co przysporzy nam dodatkowych kłopotów. Im więcej osób używa danego motywu, tym bardziej prawdopodobne jest, że jest on stabilny i dobrze wspierany, dlatego zwróćmy uwagę na liczbę aktywnych instalacji. Zobaczmy też na opinie innych użytkowników. Sprawdźmy:
- kiedy była data ostatniej akutalizacji?
- czy motyw jest zgodny z najnowszą wersją WordPressa?
- ile jest aktywnych instalacji oraz jakie są opinie użytkowników?
4. Zobacz wsparcie oraz dokumentację
Dobra dokumentacja ułatwi na pewno konfigurację i korzystanie z motywu. Dlatego warto przed decyzją zerknąć, czy możemy znaleźć w sieci odpowiednie źródła. Z reguły developerzy udostępniają podstawowe informacje. Dodatkowo warto poszukać na grupach dyskusyjnych lub kanałach Youtube. Im popularniejszy motyw, tym większa szansa, że znajdziemy wiele materiałów dotyczących jego konfiguracji.
Dodatkowo płatne motywy z reguły oferują indywidualny support, najczęściej do pół roku po zakupie. To ważne zwłaszcza, gdy jesteśmy początkującym użytkownikiem WordPressa. Możemy zastanowić się czy:
- czy motyw posiada odpowiednią dokumentację?
- jak wygląda support – czy jest dedykowane forum dla użytkowników?
- czy znajdują się dodatkowe tutoriale np. na youtube?
5. Określmy budżet
Może okazać się, że prowadzimy małą, hobbystyczną stronę i budżet ma dla nas duże znaczenie. Większość płatnych motywów rozliczana jest jednorazowo, ale są wyjątki, gdzie należy licencję odnowić, co rok. Oprócz tego do dyspozycji mamy całą gamę bezpłatnych motywów. Dodatkowo motyw może wymagać instalacji płatnych dodatków np. WP Bakery czy innych builderów, zwróćmy też na to uwagę.
Warto zadać sobie pytania:
- ile kosztuje opłata za motyw?
- czy jest subskrypcyjna czy jednorazowa?
- czy motyw posiada płatne dodatki?
Podsumowanie
Chociaż zawsze możemy zmienić motyw na inny, dobrze jest starać się dokonać jak najlepszego pierwszego wyboru. Zastanówmy się wobec tego nad swoimi celami, funkcjonalnościami oraz wyglądem. A w następnych krokach sprawdźmy aktualność i opinie. To zdecydowanie ułatwi nam działania.
- Kategorie produktu w WooCommerce - 17 grudnia, 2024
- Rodzaje produktów w WooCommerce - 12 grudnia, 2024
- Zima z WooCommerce w Smarthoście - 3 grudnia, 2024