Szybkie płatności w WooCommerce

Szybkie płatności (natychmiastowe płatności) to transakcje finansowe, które są przetwarzane w czasie rzeczywistym lub w bardzo krótkim czasie. Charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, gdyż wykorzystują zaawansowane technologie szyfrowania i autoryzacji. Poza tym ich główną zaletą jest natychmiastowa realizacja, co oznacza, że pieniądze są dostępne na koncie odbiorcy w ciągu kilku sekund lub minut.

Szybkie płatności są także wygodne z innej przyczyny. Najczęściej są zintegrowane z aplikacjami bankowymi czy wirtualnymi portfelami, przez co proces obsługi jest intuicyjny. Wpływa to też na oszczędność czasu.

Przykładami szybkich płatności są takie usługi jak BLIK, operatorzy T-pay, Przelewy24, PayPal i inni.

WooCommerce a szybkie płatności

W WooCommerce, szybkie płatności odnoszą się do integracji zewnętrznych bramek płatności, które umożliwiają natychmiastowe przetwarzanie transakcji online. Aby je obsługiwać musimy mieć podpisaną umowę z operatorem szybkich płatności. Następnie zainstalować odpowiednią wtyczkę (często nie znajdziemy jej w oficjalnym repozytorium WordPressa, ale na stronie dostawcy) i skonfigurować.

Konfiguracja pluginu do płatności zależy od stricte od operatora, dlatego warto zapoznać się z odpowiednią dokumentacją. Przed uruchomieniem w tzw. produkcji (czyli na sklepie, który już działa i jest widoczny dla klientów) dobrze jest przetestować płatności w środowisku testowym, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

Zalety i wady stosowania szybkich płatności w WooCommerce

Wśród zalet szybkich płatności są na pewno:

  • zwiększenie konwersji, dzięki szybkiej i prostej w obsłudze metodzie płatności,
  • wysokie bezpieczeństwo transakcji,
  • plusy wizerunkowe – sklepy, które mają szybkie płatności z reguły muszą przejść dokładną weryfikację o operatora płatności (konieczność także dostosowania regulaminu sklepu),
  • szybkość otrzymania wpłat i możliwość integracji z automatyczną wysyłką produktów cyfrowych,
  • możliwość dodatkowych korzyści przez programy partnerskie (np. zobacz link afiliacyjny T-pay).

Jeżeli chodzi o minusy to są to:

  • wyższe prowizje niż w tradycyjnym przelewie (warto sprawdzić tabelę opłat),
  • konieczność aktualizacji i pamiętania o zgodności z WooCommerce oraz wersją WordPressa.

Zdecydowanie jednak plusy przewyższają minusy i warto rozważyć posiadanie sklepu na WooCommerce z szybkimi płatnościami.

Anna Starek-Wróbel
Latest posts by Anna Starek-Wróbel (see all)